Newsletter
strona główna Zachowek Zachowek od obdarowanej wnuczki

Zachowek od obdarowanej wnuczki

Prawnik
Autor: Prawnik

W 2004 roku dziadek przekazał mi w formie darowizny mieszkanie w Warszawie oraz działkę rekreacyjną położoną w okolicy Wyszkowa. Dziadek po długiej chorobie zmarł na początku stycznia 2015 roku. W chwili obecnej otrzymałam od syna dziadka wezwanie do zapłaty zachowku? Czy muszę zapłacić ten zachowek? Nadmieniam, iż moja mama a córka dziadka nie chce ode mnie żadnych pieniędzy.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.
 
W omawianej sprawie należy jednak zwrócić uwagę na treść art. 994 par. 1 Kodeksu cywilnego - przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.
 
Darowizny uczynione na rzecz spadkobierców oraz osób uprawnionych do zachowku są doliczane do spadku bez względu na czas ich dokonania (wyr. SA w Białymstoku z dnia 1 czerwca 2004 r., I ACa 285/04, OSAB 2004, z. 3, poz. 3; wyr. SA w Białymstoku z dnia 12 listopada 1996 r., I ACr 308/96, OSA 1997, z. 11-12, poz. 68). Jeżeli chodzi o spadkobierców, to doliczenie darowizny do spadku jest niezależne od tytułu powołania do spadku (ustawa, testament), jak też od tego, czy spadkobierca obdarowany jest jednocześnie osobą uprawnioną do zachowku.
 
Pani jako wnuczka nie jest spadkobiercą ustawowym po zmarłym. Jak wynika z treści pytania od chwili darowizny do chwili otwarcia spadku (śmierci dziadka) minęło ponad 10 lat i tym samym żądania kierowane do Pani nie mają uzasadnienia w przepisach prawa.
Masz problem natury prawnej? Zadaj pytanie naszym specjalistom


Dodaj komentarz
Opinie klientów
Bardzo dobra obsługa, wyczerpujące odpowiedzi na pytania oraz wyjaśnienia w zakresie okoliczności mających związek ze sprawą. Jeszcze raz bardz...
Bartek
Jestem bardzo zadowolona. Porada jest w pełni merytoryczna i trafiająca w istotę mojego problemu. Odpowiedzi były konkretne, rzeczowe i szybkie. T...
Teresa
Najczęściej komentowane
Zgodnie z art. 172 Kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości niebędący jej...