Newsletter
strona główna Zachowek Odrzucenie pozwu o zachowek

Odrzucenie pozwu o zachowek

Prawnik
Autor: Prawnik

Moja mama powołała mnie do spadku w całości – testament został sporządzony u notariusza. Obecnie mąż mamy żąda ode mnie zachowku – 50 000 zł. W mojej ocenie nieruchomość jest warta maksymalnie 120 000 zł. Czy sąd odrzuci pozew męża mamy?

Należy rozróżnić oddalenie roszczenia od odrzucenia pozwu. Do odrzucenia pozwu dochodzi w sytuacji ściśle określonych w ustawie np. jeżeli o to samo roszczenia sprawa jest już w toku, jeżeli powód nie ma zdolności procesowej, jeżeli droga sądowa jest niedopuszczalna. Natomiast do oddalenia powództwa w całości lub w części dojdzie w sytuacji gdy sąd uzna, iż dochodzona przez powoda należność mu nie przysługuje.
 
W omawianej sprawie, jeżeli ma Pani rację dojdzie do oddalenia powództwa w części. Z pytania wynika, iż nie jest kwestionowane samo prawo męża mamy do zachowku a jedynie przedmiotem sporu jest jego wysokość. 
 
W niniejszym postępowaniu to powód powinien obecnie wnieść o powołanie dowodu z opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego na okoliczność ustalenia wartości nieruchomości według stanu z chwili śmierci Pani mamy a cen z chwili obecnej.  
 
Opinia ta następnie będzie podstawą wyliczenia zachowku i wydania wyroku zasądzającego.
Masz problem natury prawnej? Zadaj pytanie naszym specjalistom


Dodaj komentarz
Opinie klientów
Bardzo dobra obsługa, wyczerpujące odpowiedzi na pytania oraz wyjaśnienia w zakresie okoliczności mających związek ze sprawą. Jeszcze raz bardz...
Bartek
Jestem bardzo zadowolona. Porada jest w pełni merytoryczna i trafiająca w istotę mojego problemu. Odpowiedzi były konkretne, rzeczowe i szybkie. T...
Teresa
Najczęściej komentowane
Zgodnie z art. 172 Kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości niebędący jej...