Newsletter
strona główna Spadek Termin do zrzeczenia się, odrzucenia spadku

Termin do zrzeczenia się, odrzucenia spadku

Prawnik
Autor: Prawnik
Mam pytania dotyczące zrzeczenia się spadku. Moja sytuacja wygląda następująco. Zmarła siostra mojego ojca, bezdzietna wdowa. Na tę chwilę jestem jednym z potencjalnych spadkobierców. Drugim jest syn nieżyjącej siostry zmarłej - mój "cioteczny brat". 
 
Problem stanowi osoba mojego ojca, który rozwiódł się z moją mamą w 1977 roku, po czym w latach siedemdziesiątych wyjechał do Ameryki skłócony z całą rodziną i z nikim w kraju nie utrzymywał kontaktu. Nie wiemy czy żyje i ew. czy ma potomków. W całej rodzinie nie zostały po nim żadne dokumenty.
 
Moje pytania są następujące:
  1. Jestem osobą niepełnosprawną. Czy w sprawie zrzeczenia się spadku notariusz może przyjechać do mnie do domu? Jak to załatwić?
  2. Czy mogę dokonać zrzeczenia się spadku przed wyjaśnieniem sprawy mojego ojca?
  3. Jakie dokumenty muszę przygotować i ile mam czasu na to zrzeczenie?
  4. Jak zdobyć prawomocne informacje dotyczące obecnego statusu mojego ojca? 
 
Moja mama po rozwodzie zniszczyła całą dokumentację swojego małżeństwa. Cudem po jej śmierci znalazłam i zachowałam pozew ze sprawy rozwodowej, gdzie jest komplet danych osobowych, na podstawie, których można zacząć poszukiwania, ale zupełnie nie wiem jak to rozpocząć.
 
Bardzo liczę i z góry dziękuję na pomoc, bo już w dzieciństwie rozwód rodziców i to, co się potem działo zrujnowało mi psychikę. Chociaż mam już ponad sześćdziesiąt lat ciągle nie radzę sobie z tematem mojej rodziny bez mocnych leków.
W obowiązującym stanie prawnym spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.
 
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
 
Początek biegu terminu wskazanego w komentowanym przepisie ustalany jest według daty dowiedzenia się o tytule powołania do spadku. Stąd też dla spadkobiercy ustawowego będzie to z zasady data, w której dowiedział się o śmierci spadkodawcy, o ile w tej dacie wiedział o łączącym go ze zmarłym pokrewieństwie uzasadniającym powołanie do dziedziczenia w pierwszej kolejności (art. 931 k.c.). Jeżeli zaś chodzi o spadkobiercę ustawowego powołanego w dalszej kolejności, to bieg terminu rozpocznie się od dnia, w którym dowiedział się on, iż wyprzedzający go spadkobierca utracił tytuł powołania do dziedziczenia, tj. został wyłączony od dziedziczenia tak, jakby nie dożył chwili otwarcia spadku, na przykład spadek odrzucił (art. 1020 k.c.), został uznany za niegodnego dziedziczenia (art. 928 k.c.). Dla rozpoczęcia biegu terminu z art. 1015 § 1 k.c. nie jest istotna świadomość tego, że termin ten zaczął biec, ale świadomość okoliczności uzasadniających powołanie do spadku spadkobiercy (J. Pisuliński, Niektóre problemy związane z terminem do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, Rejent 1992, nr 6, s. 54).
 
W chwili obecnej nie jest Pani, więc spadkobiercą po Cioci. Dopiero odrzucenie spadku przez Pani Ojca lub ustalenie, że Ojciec nie żyje spowodowałoby, iż zacząłby dla Pani biec 6 miesięczny termin, w którym mogłaby Pani spadek po Cioci odrzucić.
 
Jak wynika z powyższych przepisów nie musi Pani obecnie angażować sił i środków na poszukiwanie Ojca. Gdyż termin liczony jest nie od daty śmierci Cioci, lecz dopiero od momentu, w którym dowie się Pani, iż jest spadkobiercą.
 
Notariusz w przypadku braku możliwości stawienia się Pani do Kancelarii może dokonać czynności w miejscu Pani pobytu.
Masz problem natury prawnej? Zadaj pytanie naszym specjalistom


Dodaj komentarz
Opinie klientów
Bardzo dobra obsługa, wyczerpujące odpowiedzi na pytania oraz wyjaśnienia w zakresie okoliczności mających związek ze sprawą. Jeszcze raz bardz...
Bartek
Jestem bardzo zadowolona. Porada jest w pełni merytoryczna i trafiająca w istotę mojego problemu. Odpowiedzi były konkretne, rzeczowe i szybkie. T...
Teresa
Najczęściej komentowane
Zgodnie z art. 172 Kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości niebędący jej...